Jak się ubrać na trening, czyli dobry strój kolarski

Fanatycy kolarstwa, nie odpuszczą treningu, nawet gdy za oknem wieje zimny wiatr i trzyma mróz. Obowiązkiem jest wówczas odpowiednio dobrana odzież dla kolarza, która zapewni termoregulacje, a także będzie chroniła przed wiatrem czy deszczem. Jak więc dobrać strój na rower?

Koszulka kolarska, czyli potówka

Stroje kolarskie składają się m.in. z tak zwanych potówek, które przylegają idealnie do ciała. Profesjonaliści polecają, aby koszulki tego typu kupować zawsze rozmiar mniejsze. Odzież ta nie powinna ograniczać ruchów podczas treningu. Traktowana jest jako pierwsza warstwa stroju, której zadaniem jest odprowadzanie potu na zewnątrz.

Koszulka kolarska

Jako drugą warstwę stosuje się koszulki nieco luźniejsze od potówek. Produkowane są one ze sztucznych materiałów lub wełny merynosów. Odpowiednia koszulka powinna mieć przedłużany tył, a także kieszenie. Warto również wybrać taką z odblaskami, która zapewni widoczność na drodze.

Spodenki kolarskie

Stroje rowerowe obejmują także spodenki kolarskie – przejdź. Dostępne są one w wersji obcisłej, jak i luźnej. Zawsze jednak powinny przylegać do ciała. Mimo to nie mogą ograniczać ruchów, ani powodować obtarć. Spodenki powinny posiadać płaskie szwy, a także gumowe nogawki. Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one wkładkę, która zapewnia komfort podczas treningów.

Kompletny strój dla kolarzy

Zarówno koszulki, spodnie, bluzy czy kurtki stanowią podstawę wyposażenia rowerzysty. Nie można jednak zapominać o dodatkach takich jak:
-kask,
-rękawiczki,
-okulary z filtrem UV.
Kask musi być zawsze dopasowany do obwodu głowy. Ponadto, powinien posiadać otwory, które chronią przed przegrzaniem. Okulary natomiast, dobrze gdy zawierają filtr 400 UV.

Profesjonalna odzież dla kolarzy

Odpowiedni strój jest podstawą podczas treningu na rowerze. Nie warto inwestować w tanie ubrania, które są słabej jakości. Profesjonalna odzież kolarska odznacza się wartościami termoaktywnymi, jak i dodatkowymi panelami wentylacyjnymi.