17 Maj

Bezpieczeństwo rowerzysty – jak uniknąć wypadku

kamizelka rowerowaKażdy rowerzysta powinien mieć świadomość tego, że na drodze czekają na niego niebezpieczeństwa. Przede wszystkim chodzi oczywiście o nieuważnych kierowców pojazdów motorowych, takich jak samochody czy motocykle. W zderzeniu z jednym albo z drugim rowerzysta nie ma raczej zbyt wielkich szans, aby wyjść bez szwanku.

Ostrożność to podstawa
Oczywiście, rowerzyści, aby unikać wypadków powinni być po prostu ostrożni. Kiedy jadą po ruchliwej drodze powinni trzymać się jej kraju. Ponadto, należy przestrzegać wszystkich przepisów drogowych i nie zachowywać siew sposób ryzykowny. Jednakże, nawet jak rowerzysta jest bardzo ostrożny może ulec wypadkowi choćby z tego względu, że inny uczestnik ruchu nie wykaże się dostateczną ostrożnością.

Jazda po zmroku
Warto również pamiętać o tym, że jazda po zmroku różni się od jazdy w dzień. Chodzi o to, że w dzień, gdy jest całkiem jasno, kierowcy widzą o wiele więcej niż po zmroku. Dlatego tez, nawet uważny kierowca w nocy może nie zobaczyć jadącego poboczem rowerzysty. Można oczywiście zwiększyć swoją widoczność. Kamizelka rowerowa zawierająca odblaski zwiększa w pewnym stopniu widoczność rowerzysty. Im więcej odblasków na kamizelce rowerowej tym lepiej. Dobrze jest umieścić je również na rowerze, a właściwie jest to nawet obowiązkowe. Wydaje się również, że w nocy dobrze jest unikać bardzo ruchliwych dróg, po których samochody jeżdżą z dużą prędkością.